Adana Şakirpaşa Havalimanı
22 Eylül 2020
Macera sever gezginler için Hollanda’ya uçuşun sırlarını açıklıyoruz
22 Eylül 2020
Hepsi

Ankara Esenboğa Havalimanı’na nasıl gidilir?

Türkiye’nin başkenti ve ikinci büyük kenti olan Ankara, doğusunda Kırıkkale, kuzeydoğusunda Çankırı, kuzeybatısında Bolu, batısında Eskişehir, güneyinde Konya, güneydoğusunda ise Kırşehir ve Aksaray ile komşudur. İç Anadolu’ya can veren ve Türkiye topraklarındaki en büyük nehir olan Kızılırmak, bin 355 kilometre uzunluğuyla kentin doğusuna, 824 kilometre uzunluğundaki Sakarya Irmağı ise kentin batısına su taşır. Ankara il merkezinden geçen Sakarya Irmağı’nın kollarından Ankara Çayı, önemli bir su kaynağı olma özelliği gösterirken, kentin güneyinde da bin 300 kilometrekarelik büyüklüğü ile Türkiye’nin ikinci en büyük gölü Tuz Gölü bulunmaktadır.

Önemli bir kavşak: Ankara Esenboğa Havalimanı

Sadece Ankara’ya gitmek için değil, aynı zamanda çevredeki bazı kentlere ulaşmak için de havayolu ulaşımı önemli bir yer tutmaktadır. Ankara Esenboğa Havalimanı’na kent merkezinden ulaşım nasıl sağlanmaktadır. Bu soruya verilebilecek birkaç yanıt mevcuttur. Kent merkezine epey uzakta yer alan Ankara Esenboğa Havalimanı, bu uzaklığına rağmen ulaşımda büyük kolaylıklara sahiptir.

Esenboğa Havalimanı’na otobüsle ulaşım

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan kent merkezine belediye otobüsleriyle ulaşma imkanı mevcuttur. 442-3 Numaralı Havalimanı – AŞTİ otobüs hattıyla havaalanına gitmek mümkündür. Havalimanına giderken veya dönüşte güzergah üzerinde yer alan ilçelere doğrudan ulaşım sağlanmaktadır. Farklı ilçelere ulaşmak için ise AŞTİ’den Ankaray ve Metro hatları kullanılabilir.

Esenboğa’ya havalimanı servisi ve taksi ile ulaşım

Belediye otobüslerinin yanı sıra Ankara Esenboğa Havalimanı’na havaalanı servisleri ve taksi ile de de kullanabilirsiniz ulaşmak oldukça pratiktir. Ankara’da havalimanı servis otobüsleri Belko adıyla hizmet vermektedir ve bu otobüsler, Ulus ve Kızılay gibi aktarma yapılabilecek merkezi ilçelere ulaşmak için de kullanılabilir. Ayrıca taksiyle doğrudan havalimanına ulaşım da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Öte yandan araç kiralama firmalarından araba kiralayarak da ulaşım sorununu çözebilirsiniz. Trafiğin yoğun olduğu saatleri göz önünde bulundurarak, havalimanına ulaşım saatinizi iyi ayarlamanızda fayda var. Ankara Esenboğa Havalimanı’nın kent merkezine uzak olması nedeniyle bütçe hesaplamanızı da iyi yapmanız gerekmektedir.

Ankara Esenboğa Havalimanı’na uçuş sağlayan firmalar

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan uçuş hizmeti veren havayolu şirketleri ise şöyle: Türk Hava Yolları, Pegasus Airlines, Anadolu Jet, Sun Express, Lufthansa, Ukrayna Havayolları, Qatar Airways, Singapore Airlines.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir