Uçaklarda Sıvı Kısıtlamaları Uygulaması
2 Eylül 2020
Hepsi

Adnan Menderes Havalimanı

Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı yolculuklarınızda her türlü ihtiyacınızda yanınızda olan Tatilcity olarak bu bölümde sizlere; Türkiye’de ve dünyada bulunan havalimanları, uçuşlar, seferler, firmalar, iptaller, fiyatlar, aktarmalar gibi çok geniş bir yelpazede uçuş dünyasında bildiklerinizi ve bilmediklerinizi anlatacağız. Bu sefer ki yazımızda durağımız İzmir Adnan Menderes Havalimanı olacak…

Yolcu trafiği bakımından Türkiye’nin dördüncü büyük havalimanı

Türkiye’nin en önemli turistik bölgelerinden ve ithalat ihracat merkezlerinden biri olan İzmir, İstanbul ve Bursa’dan sonra ülkemizin en çok ihracat yapılan üçüncü ili olma özelliği taşır. Bu sebeple İzmir, yoğun trafik akışının olduğu kentlerden biridir. İzmir Adnan Menderes Havalimanı ise, 2011 yılı itibarıyla yolcu trafiği bakımından Türkiye havalimanları arasında dördüncü sırada bulunur.

Türkiye’de havayolu şirketleri arasındaki rekabet son yıllarda düşük maliyetli uçuş alternatiflerinin artmasına sebep olmuştur. Bu sebeple, önceki dönemlere göre bugün hava ulaşımının popülerliği önemli ölçüde artmıştır. Söz konusu durum göz önünde bulundurulduğunda, Adnan Menderes Havalimanı’nda hava trafik artışına yer temin edebilmek için bir genişletme çalışması gerekli görülmüştür. Genişletme kapsamında; havalimanı operasyonlarının etkinliğini yükseltecek, havalimanının hizmet sunabileceği uçak ve yolcu sayısını artıracak, seyahat, erişim ve bekleme sürelerinin azalmasını mümkün kılacak, bölge ekonomisinin gelişmesine destek olacak şekilde mevcut kapasitenin artırılması ve çevrede yeni havalimanı açılması ihtiyacını en aza indirgemek amaçlanmıştır.

TAV, 2032 yılına kadar işletme hakkına sahip

TAV Ege Terminal Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. (TAV Ege), TAV Havalimanları Holding A.Ş.’nin bir iştirakidir. İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminallerinin 2032 yılına kadar işletme hakları ihalesini kazanmıştır. TAV-Ege ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) arasında imzalanan kira sözleşmesine göre TAV Ege, terminallerin günlük yönetimi ve işletilmesinin yanı sıra mevcut İç Hatlar Terminali’nin daha yüksek yolcu kapasiteli modern bir tesise dönüştürülmesinden de sorumlu olacaktır. Ancak TAV Ege, hava tarafı operasyonlarından ve apron yönetiminden sorumlu olmayacak ve bu konular DHMİ tarafından yürütülmeye devam edecektir.

Öte yandan havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin küresel markası TAV Havalimanları bugün itibarıyla Türkiye’de; İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas-Bodrum ve Gazipaşa-Alanya Havalimanları’nda faaliyet gösteriyor. TAV yurtdışında ise; Gürcistan’ın Tiflis ve Batum, Tunus’un Monastır ve Enfidha-Hammamet, Makedonya’nın Üsküp ve Ohrid, Suudi Arabistan’ın Medine, Hırvatistan’ın Zagreb Havalimanlarında hizmet vermeye devam ediyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir