Garanti Biletin Adresi Tatil City
2 Eylül 2020
Hosteslik sınavı ve yapılaması gerekenler  
16 Eylül 2020
Hepsi

İstanbul’da havalimanları ve ulaşım olanakları

Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı yolculuklarınızda her türlü ihtiyacınızda yanınızda olan Tatilcity olarak bu bölümde sizlere; Türkiye’de ve dünyada bulunan havalimanları, uçuşlar, seferler, firmalar, iptaller, fiyatlar, aktarmalar gibi çok geniş bir yelpazede uçuş dünyasında bildiklerinizi ve bilmediklerinizi anlatacağız. İlk durağımız elbette İstanbul olacak…

Dünyanın en büyük ve modern havalimanı İstanbul Havalimanı

Dünyanın sayılı kentlerinden biri olan İstanbul, her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaya devam ediyor. Doğal güzellikleri, tarihi yapısı, zengin mutfağı, renkli gece hayatı, tertemiz plajları, lüks alış veriş merkezleri ve kolay ulaşımı ile dünyanın onuncu büyük şehri konumundadır. Sahip olduğu doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra İstanbul’u bu kadar cazip yapan başka bir unsur ise kentin her iki yakasında bulunan havalimanlarıdır.  Avrupa yakasında uzun yıllardır hizmet veren Atatürk Havalimanı’nın kapanmasının ardından 29 Ekim 2020 tarihi itibarıyla hizmet vermeye başlayan İstanbul Havalimanı’nın İstanbul’un turizm potansiyelini önemli oranda artırması hedefleniyor. Tamamlandığında altı bağımsız pisti, 500 uçak kapasitesi ve yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük ve en modern havalimanı olacak yeni havalimanı, yurtiçi ve dışı uçuşlarıyla özelde İstanbul genelde Türkiye’nin imajını güçlendiriyor.

İstanbul Havalimanı’na ulaşım

HAVAŞ ve HAVABÜS e benzer şekilde, İstanbul Havalimanı ‘na ulaşım HAVAİST otobüsleriyle sağlanıyor. Avrupa yakasında çeşitli ilçelerinden havalimanına ulaşımı şu şekilde gerçekleşiyor:  Taksim’den İstanbul Havalimanı’na HAVAİST ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Taksim HAVAİST durağı bulunmaktadır. Talimhane oteller bölgesinde Abdülhak Hamit Caddesi’nde bulunan Abdülhak Hamit İETT durağından (Gezi Parkı karşısında, Point Hotel önünden) kalkan HAVAİST araçlarıyla Taksim’den 3. Havalimanı’na gidebilirsiniz. Öte yandan HAVAİST araçlarına İSTANBULKART ile ve HAVAİST internet sitesi ve cep telefonu uygulaması üzerinden kredi kartıyla ödeme yapılarak binilebiliyor. Ödemeler nakit yapılamıyor. Ayrıca yeni havalimanına; Bayrampaşa Otogar HAVAİST durağından, Başakşehir Mall Of İstanbul HAVAİST durağından, Başakşehir Metrokent HAVAİST durağından, Avcılar metrobüs HAVAİST durağından ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk kadın pilotundan adını alan Sabiha Gökçen Havalimanı

İstanbul’un Anadolu yakasında Sabiha Gökçen Havalimanı ise Pendik ilçesi sınırları içindedir. İstanbul’un ikinci büyük havalimanı olma özelliği taşıyan Sabiha Gökçek Havalimanı adını dünyanın ilk kadın savaş pilotu ve Türkiye’nin ilk kadın pilotu olan Sabiha Gökçen’den almıştır. Sabiha Gökçen Havalimanı stratejik konumu, fonksiyonel mimarisi, ulaşım olanakları ve kullanım alanlarıyla Türkiye’nin geleceğine bir köprü kuruyor. Teknolojik ve modern altyapı olanakları ve modern donanımı ile Sabiha Gökçen Havalimanı, yıllardır hizmet veriyor.

Sabiha Gökçen’e ulaşım seçenekleri

Ulaşım yolları ise İstanbul Havalimanı’na oranla daha sınırlı olan Sabiha Gökçen Havalimanı’na Kadıköy ve Taksim’den kalkan HAVABUS, havalimanı otobüsleri ve taksi ile ulaşabilirsiniz. Kadıköy-Tavşantepe Metro Hattı’nın uzatılarak Sabiha Gökçen’e kadar yapımı için çalışmalar sürüyor. Ayrıca Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, Pendik Tren İstasyonu’na 14 kilometre mesafede olup taksi ile buradan havalimanına ulaşabilirsiniz. Öte yandan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşımda kullanabileceğiniz belediye otobüsleri şunlardır;

E3 – 4.Levent

E9 – Bostancı

E10 – Kadıköy-Kurtköy

E11 – Kadıköy

130H – Deniz Harp Okulu

132H – Pendik

122H – 4.Levent-Yenişehir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir