Uçaklarda Sıvı Kısıtlamaları Uygulaması

Adnan Menderes Havalimanı
2 Eylül 2020
Garanti Uçak Bileti
2 Eylül 2020
Hepsi

Uçaklarda Sıvı Kısıtlamaları Uygulaması

Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı yolculuklarınızda her türlü ihtiyacınızda yanınızda olan Tatilcity olarak bu bölümde sizlere; Türkiye’de ve dünyada bulunan havalimanları, uçuşlar, seferler, firmalar, iptaller, fiyatlar, aktarmalar ve çeşitli uygulamaları kapsayan çok geniş bir yelpazede uçuş dünyasında bildiklerinizi ve bilmediklerinizi anlatacağız. Bu sefer ki yazımızda havayolu taşımacılığında sıvı kısıtlaması uygulaması hakkında bilgi vereceğiz…

Sıvı kısıtlamalarının dayanağını uluslararası standartlar belirler. Türkiye’de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM)’nün talimatı ile 1 Mart 2009 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlandı. Sıvı kısıtlamaları uygulaması yurtiçi, yurtdışı ve transfer uçuşlarını kapsamaktadır. Sıvı kısıtlamalarına sıvı, aerosol ve jeller girmektedir.

Örneğin;

– Su, şurup, içecekler dahil her türlü sıvı
– Kremler, losyonlar, yağlar (kozmetik yağlar dahil), parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç)
– Traş köpükleri, deodorantlar
– Diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler
– Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler
– Kontak lens sıvıları
– Şampuanlar
– Yukarıda sayılan maddelere benzeyen diğer maddeler

İstisnai durum olarak;

– İlaçlar (Yolcunun kimliğini belirten bir reçeteye yazılı olmak veya yolcunun bu ilaçları kullanması gerektiğini belirten bir sağlık raporunun/belgesi ibrazı ile ve orijinal ambalajında olmak koşuluyla)
– Bebek mamaları (Bebeğin de uçakta seyahat ediyor olması koşuluyla ve yalnızca yolculuk süresince ihtiyaç duyulabilecek miktar kadar)

Ancak kontrol noktasında güvenlik görevlileri istisnai durumu belgelemenizi veya ilacı/mamayı/sıvıyı tatmanızı talep edebilir. Uçağa yanınızda taşıyacağınız el bagajında/çantasında sadece bir adet, bir litrelik ağzı kilitli torba içerisinde her biri maksimum 100 mililitrelik kaplarda sıvı, jel, aerosol taşıyabilirsiniz. Ağzı kilitli torba olarak bir litrelik (yaklaşık 20cm x 20 cm) kilitli buzdolabı poşetinden faydalanabilirsiniz. Son güvenlik kontrol noktasında sıvılarınızın içinde olduğu kilitli poşeti çantanızdan çıkararak X-ray cihazına ayrı olarak koymalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir