Sivas’ta gezilecek yerleri sizin için derledik

İzmir’de evlilik teklifi yapacağınız muhteşem yerler
21 Ekim 2020
Cumhuriyet’in izinde lezzet durakları
11 Kasım 2020
Hepsi

Sivas’ta gezilecek yerleri sizin için derledik

Divriği Ulu Camii

İlk noktamız tabi ki Sivas’ın simgesi! Hak ettiği değeri maalesef görememiş Divriği Ulu Camii, zoru başarmış bir yerimiz. Anadolu’nun gururu olarak da bahsedebiliriz onun için. Neden mi? Çünkü 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren ve listedeki Türkiye’nin ilk mimarisi olma özelliğini taşıyor. Yapısıyla El-hamra’ya benzeyen ve Divriği ilçesinde bulunan Divriği Ulu Camii Süleyman Şah’ın oğlu Ahmet Şah tarafından, Darüşşifa ise Ahmet Şah’ın eşi Melike Turan tarafından yaptırılmış. İki kubbeli cami, darüşşifa ve türbeden oluşan bu büyük eser sadece mimari olarak değil, Anadolu geleneksel taş işçiliğinin yansıdığı en güzel eserlerden biri olmasıyla da büyük önem taşıyor.

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi

Sivas Kongresi’nin tarihimizdeki önemini şüphesiz hepimiz biliyoruz. Milli Mücadele döneminde Atatürk ve arkadaşlarının halkın bilinçlenmesi için bir araya topladığı kongrelerden en önemlileri Sivas ve Erzurum Kongreleri. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, burada ilk görmeniz gereken yerlerdendir.

Sivas Arkeoloji Müzesi (4 Eylül Milli Mücadele Müzesi)

Diğer bir adı 4 Eylül Milli Mücadele Müzesi olan, Sivas Arkeoloji Müzesi, 1981 yılına kadar lise olarak kullanılıyordu. Günümüzde üç katlı olan müze binasının ilk katında etnografik eserler, ikinci katında Atatürk’ün Sivas Kongresi ve Milli Mücadele dönemine dair bilgi ve belgeler sergilenmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk Anıtı

Özellikle Milli Mücadele döneminde verdiği büyük emekler için minnettarlığımızı göstermek adına hemen hemen her şehirde bir anıt, müze gibi tarihi noktalar bulunur. Sivas Kongresi’nden dolayı kentte bu yapıları sıklıkla görebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de yine şehir merkezinde bulunan Sivas Arkeoloji Müzesi’nin hemen yanındaki Mustafa Kemal Atatürk Anıtı’dır.

Kale Camii

Sivas’ın simgelerinden bir diğeri de Kale Camii’dir. Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’nin hemen yanı başında bulunan camiye ulaşım oldukça kolaydır. Kareye yakın dikdörtgen planıyla tamamen kesme taştan yapılan cami Padişah III. Murat zamanında vezir Sivas Beylerbeyi Murad Paşa tarafından yaptırılmış. Kare mekandan sekizgen kasnağa geçiliyor, bu kasnağın da üzerinde onaltıgen kasnak bulunuyor. Kubbe de bu bölüm üzerine oturtulmuş.

Şifaiye Medresesi

Kale Camii’nin hemen yanı başında bulunan Şifaiye Medresesi, bir diğer adıyla Sivas Darüşşifası, Selçuklu Sultanı I. İzzeddin Keykavus tarafından şifahane olarak yaptırılmıştır. Osmanlı döneminde de medrese olarak kullanılmıştır. Medreseyi bu kadar önemli kılan noktalardan biri dünya üzerinde bugüne kadar varlığını koruyan en eski hastanelerden biri olmasıdır. Taş ve tuğla malzemelerle inşa edilen yapı tuğla işçiliği, süsleme ve kabartma figürleri, kitabeleriyle mimari açıdan en değerli Anadolu Selçuklu eserlerinden biri olarak anılıyor.

Çifte Minareli Medrese

Medrese medreseye karşı! Şifaiye Medresesi’nin tam karşısında bulunan Çifte Minareli Medrese adı üzerinde taç kapı üzerinde yükselen iki minaresi ile biliniyor. Medrese 1271/72 yılında İlhanlı vezir Sahip Şemseddin Mehmet Cüveyni tarafından yaptırılmış. Medresenin tek özgün kısmı görkemli ön cephesi, o da Anadolu’nun en yüksek taç kapısının olmasından kaynaklanıyor. Darü’l-hadis ismiyle de bilinen Çifte Minareli Medrese geometrik ve bitkisel motifleriyle süslü taşkapısı ve köşelerindeki yarım kuleleriyle adeta zamana meydan okumuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir