Budapeşte Yeme İçme Önerileri
23 Ağustos 2020
Lima Gezi Rehberi 
23 Ağustos 2020
Hepsi

Ljubljana Gezilecek Yerler 

Orta Avrupa’da yer alan Slovenya; İtalya, Hırvatistan, Macaristan ve Avusturya ile komşudur. Zengin tarihi geçmişi olan Slovenya‘yı her yıl binlerce yabancı turist ziyaret ediyor. Ülkeyi en yakından tanımanın yolu ise tabi ki başkent olan Ljubljana’yı gezmek Türkçede bu zor kelime Lübliyana olarak telaffuz edilmektedir. Orijinal adını yazmak çok zor olsa da bu güzel ülkenin sevimli şehrinde gezilecek yerlerini gelin hep birlikte keşfedelim.

Üçlü Köprü / Tromostovje

Üç ayrı köprüden meydana gelen Tromostovje, büyük lambalar ve sütunlarla süslenmiştir. Eski kent meydanı olan Preseren Meydanı ve daha modern yapıların bulunduğu Ljubljana’nın merkezini birbirine bağlamaktadır. Üç köprünün ortasındaki köprü aslında en eski olanı ve 1842 yılında inşa edilmiştir. Diğer iki köprü ise mimar Plecnik  tarafından 1929 ila 1932 yıllarında yapılmıştır. Ljubljana’da bulunan Üçlü Köprüden ancak merdivenlerle nehre doğru inebiliyorsunuz.

Ljubljana Kalesi / Ljubljana Castle

Ljubljana gezilecek yerler arasında olan kale, şehrin her yerinden göründüğünden ister istemez burayı merak ediyorsunuz. 15. yüzyılda yaptırılan kale, Ljubljana’nın simgesel yapılarından biri. 375 metre yükseklikteki bir tepeye inşa edilen kaleye Eski Kent’te bulunan 70 metre uzunluğunda bir füniküler sayesinde kolayca ulaşabiliyorsunuz. 19. yüzyılda kale içerisine yapılan gözetleme kulesine çıkarsanız, şehrin nefes kesici bir manzarası ile karşılaşıyorsunuz. Roma dönemi, Orta Çağ, Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı’na kadar gerçekleşen tarihsel olayları anlatan Sloven Tarih Sergisi’ni de yine kale içerisinde inceleyebiliyorsunuz.

Ejderha Köprüsü

Şehre ulaştığınız an ilk izlenimlerinizden biri buranın masallardan çıkmış gibi bir görüntüsü olduğudur. Ljubljana gezilecek yerler listesinde yer alan ve Ljubljanica Nehri’nin üzerine yapılan Ejderha Köprüsü’de bu görüntüyü desteklemektedir. 1901 yılında inşa edilen bu küçük köprünün dört köşesinde de bakır ejderha heykelleri bulunmaktadır. Ejderhanın adının nereden geldiğini bu şekilde herhalde anlamışsınızdır. Art-nouveau tarzındaki bu heykellere ek olarak köprü içerisinde de 16 tane küçük ejderha heykeli vardır.

Robba Çeşmesi

Heykeltıraş ve mimar olan Francesco Robba’nın son eseri olan Robba Çeşmesi, Roma mimarisinden izler taşımaktadır. 16. yüzyılda yapılan çeşme, şehrin en sevilen simge yapılarından biri konumundadır. Oldukça etkileyici bir görünümü olan Robba Çeşmesi mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir