Ljubljana Gezilecek Yerler 
23 Ağustos 2020
Hepsi

Lima Gezi Rehberi 

Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile büyüleyici bir şehir olan Lima, Güney Amerika’nın en güzel ülkelerinden biri. Peru’yu daha önce ziyaret etmediyseniz, Peru’nun başkenti Lima’yı gezip kendinize farklı bir tatil planı hazırlamaya bilirsiniz. Lima gezilecek yerler listenizin içinde yer almayı hak edecek güzelliklere sahip. Bu ziyaretinizden güzel anılarla döneceksiniz, emin olun…

Amazon’un ve İnkalar’ın emaneti olan Peru, Amazon Nehri’nin doğal güzelliklerine ve Machu Picchu gibi tarihi yerlere ev sahipliği yapıyor.  Peru’nun başkenti Lima ise size bambaşka bir tatil deneyimi sunuyor. Dik falezlerin üzerine kurulan Lima 16’nıcı yüzyılda “Kralların Şehri” olarak isimlendirilmiş. Bu tarihi şehir Pasifik Okyanusu’nun eşsiz manzarasına ve güzel mimari yapılara sahip.

Lima Hükümet Sarayı

Peru hükümetinin resmi binası olan hükümet sarayı, 1535 yılında inşa edilmiş. Peru’nun yönetim merkezi olan bina, neo-kolonial mimarisi ile oldukça güzel bir görüntüye sahip. Pizarro döneminde yapıldığı için Pizarro’nun evi olarak da biliniyor. Aynı zamanda günümüzde Peru başkanı ve ailesi bu binada yaşıyor. Ama Hükümet Sarayı’nın bir kısmı halka açık olduğundan gezebiliyorsunuz. Eğer Lima’ya geliyorsanız, burayı ziyaret etmeden dönmemenizi tavsiye ediyoruz.

Lima Başpiskopos Sarayı

Lima Başpiskopos Sarayı, Lima gezilecek yerler listesinin en görkemli yapılarından birini oluşturuyor. Sarayı görenlerin ağzını açık bıraktırıyor. “Bu kadar kocaman bir sarayda kim yaşıyor?” derseniz, Roma Katolik Kilisesi’nin Lima başpiskoposu yaşıyor. 16. yüzyılda küçük bir kilise olarak inşa edilen yapı, 20. yüzyılda bu heybetli görüntüsüne kavuşmuş. Barok mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan saray, ibadete de açık. İnanç turizmi kapsamında burayı gezebilirsiniz.

Larco Müzesi

Lima gezi rehberi kapsamında ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri de müzeler. Lima müzeleri arasında en çok göze çarpan ise Larco Müzesi. Kolomb öncesi dönemine ait ve yaklaşık 5000 yıllık bir süreci kapsayan eserlerle dolu olan müze, Lima’yı daha yakından tanımanıza vesile oluyor. Güney Amerika’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Lima’nın tarihine ve kültürüne doğru bir yolculuk yapmak isterseniz, sizin için doğru bir adres

St. John Katedrali

Lima Katedrali olarak da bilinen yapı, 16. yüzyılda inşa edilmiş. Bina, 3 farklı mimari tarzın izlerini taşıyor. Rönesans mimarisi, Neo-klasik mimari ve Gotik mimarinin karışımında oluşan görüntüsü, onu Lima turistik yerler listesine ekliyor. Katedralin içerisindeki eserler ise gerçekten büyüleyici nitelikte. Francisco Pizarro’nun mermer mezarı, İsa ve Havarilerinin resimleri, süs eşyaları ve diğer birçok heykellerin bulunduğu katedralin beyaz altın renkteki duvarları gerçekten insanı kendisine hayran bırakıyor.

Plaza Mayor

Lima’nın simgesi konumunda olan Plaza Mayor, şehrin ana meydanı konumunda. Çünkü Lima’da ilk yerleşimler bu bölgede olmuş. Bu yüzden Lima gezi rehberi kapsamında burası ziyaret etmeniz gereken ilk yerlerden biri. Bu bölgenin planlaması 16. yüzyılda yapılmış. Düşünün o zamandan bir şehir planlaması yapılmış. Zaten Lima gezi rehberi kapsamında bahsettiğimiz gezilmesi gereken yerlerin hepsi de bu meydanın çevresinde bulunuyor.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir