İzmir’de kısa bir geziye ne dersiniz?
6 Mart 2020
2020 Cemre Düşme Tarihleri
20 Mart 2020
Hepsi

Kotor’da Gezilecek Yerler

Tarih boyunca Adriyatik Denizi’nin en meşhur kıyılarından biri olan Kotor tarihi boyunca gizli ve korunaklı pozisyonuyla denizcilerin en çok kullandığı liman kentlerinden biri olarak tarih sayfalarında yerini almış. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan bu liman kenti, az nüfusu ve tarihiyle gezilecek yerler listesinde yer alıyor. En önemli Akdeniz kentlerinden biri olan Kotor, engebeli yeryüzü şekilleri, fiyorda benzeyen yapısıyla biliniyor.

M.Ö 5. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen şehrin ismi Roma dönemiyle birlikte daha çok duyulmuş. Roma İmparatorluğu’ndan sonra Dalmaçya şehri olarak anılan şehirde bir dönem Müslümanlar, Bulgarlar ve Sırplar hüküm sürmüş. Osmanlı egemenliğinde Venedik mimarisini benimseyen şehir, önce Sırbistan-Karadağ ve sonrasında Karadağ’ın hakimiyetine girmiş. Avrupa Birliği’ne adaylığı devam eden ülkenin Sırbistan’dan ayrılma tarihi ise 2006. Hırvat, Sırp, Boşnak, Arvanut azınlıklarının yaşadığı bölgede din ve dil çeşitliliği de oldukça fazladır.

Kotor’da Nerelerde Gezilir?

Kotor Old Town (Stari Grad)

Karadağ’ın en güzel seyahat rotalarından biri olan Kotor’da, Kotor Körfezi’ne tepeden baktığınız manzarası gezginleri cezbediyor. Çünkü Kotor, dünyanın en güzel Ortaçağ kasabalarından biri. Boka Körfezi’ni saran dik dağlar gökyüzünü adeta hapsediyor. Bu durumda denize mavi gümüş tonlarında renkler sunuyor. Surlarla çevrilen Kotor diğer yerleşim alanlarından daha büyük. Dağın tepesine kadar uzanan surlardan sonra kaleyle birleşiyor. Bu surların içinde de bir adet Ortaçağ köyü bulunuyor. Tam bir Venedik mimarisiyle inşa edilen köyde dar taş sokaklar ve meydanlar dikkatini çekiyor. Cafeler, restoranlar ve hediyelik eşya satan dükkanlarsa insanların en çok ziyaret ettiği yer arasında…

Giovanni Kalesi

Muhteşem manzarası olan Giovanni Kalesi’ne çıkmak için 1300 basamaklı bir merdiveni tırmanmalısınız. Bu zorlu yola çıkarken öğle sıcağına kalmamalısınız. Ayrıca kalenin 8 euro’luk bir giriş ücreti var. Gün doğumuna yakın bir saatte kaleye girerseniz kimse olmadığı için giriş ücreti ödememe ihtimaliniz bulunuyor.

Saat Kulesi

Kasabanın en eski yapılarından biri olan Saat Kulesi, Kotor Old Town’ın girişinde bulunuyor. 300 yıldır bakımını aynı ailenin yaptığı kulenin ne zaman yapıldığıysa bilinmiyor. Saat Kulesi’nin içine giremeseniz de önünde güzel fotoğraflar çektirebilirsiniz.

St. Tryphon Katedrali

St. Tryphon Katedrali Old Town’ın en görkemli yapılarından biri ve bölgede yaşayan Hırvat Katoliklerinin ibadet yeri olarak biliniyor. Kotor Old Town’ın arkalarında yer alan kilisede Aziz Trifon’un kemikleri sergileniyor. Bu nedenle estetik güzelliği ve tarihi öneminin yanında Katolik Hristiyanlar için oldukça önemli bir yapı.

Maritime Museum

Denizcilik müzesi olarak bilinen Maritime Museum’un içinde kentin tarihsel ve kültürel geçmişine dair çok sayıda eşya ve bulunuyor. Bu açıdan da müze Kotor’da gezilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir