Konya’nın tarihi ve doğal güzelliklerine şahit olun

Antik çağların yedi harikasına yakından bakalım
15 Aralık 2020
Avrupa yakasının en iyi burgecileri
14 Ocak 2020
Hepsi

Konya’nın tarihi ve doğal güzelliklerine şahit olun

İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi

Konya, daha çok Selçuklu dönemi eserleriyle anılan bir şehir olsa da hem Osmanlı hem de Cumhuriyet tarihinde de bu şehrin önemli izleri var. İşte Kurtuluş Savaşı ya da nam-ı diğer İstiklal Harbi’nde Konya’nın rolünü görmek için ziyaret edebileceğiniz bir adreslerden biridir. Mevlana Müzesi’nin hemen yanından bu abideye ulaşmanız mümkündür. Daha sonra Kore Savaşı ve Kıbrıs’ta şehit olan isimlere de yine burada yer verilmiştir. Kısa bir süreliğine de olsa, abideyi bir durak olarak gezi listenize eklemeyi ve bu kıymetli vatan toprağını selamlamayı ihmal etmeyin.

Çatalhöyük

Konya’nın Çumra ilçesi sınırlarında yer  alan Çatalhöyük, ilçe merkezine de 10 kilometre kadar mesafede. Burası yükseltili yapısının neden olduğu görüntü nedeniyle “çatal” olarak anılıyor. Burası tüm dünya tarafından, insanlık tarihine ışık tutan bir antik yerleşim olarak kabul görüyor. Bu nedenle de Konya’ya kadar gelip, girişi tamamen ücretsiz olan Çatalhöyük’ü görmemek pek kabul edilir bir şey değil. Burası haftanın her günü gezilebiliyor. Yaz ve kış fark etmeksizin açılış saati 09.00. Kışın 17.00’ye kadar olan ziyaret saati; yaz döneminde ise 18.40’a kadar uzatılıyor.

Sille Köyü

Konya’nın az bilinen tarihi güzelliklerinden biri de eski bir Rum köyü olan Sille Köyü. Buranın 3 bin yıllık bir tarihi olduğuna inanılıyor. Şehir merkezinden yalnızca 8 kilometre mesafede yer alan köy, ticari taksi kullanarak bile uygun fiyata ziyaret edilebilir. Mağaralar, şapeller, su yolları, çeşmeler ve camiler görebileceğiniz en değerli eserler arasında.

Aya Elenia Müzesi

Konya’da mutlaka uğramanız gereken bir diğer durak ise, Aya Elenia Müzesi’dir. 327 yılında kilise olarak hizmet veren Aya Elenia Müzesi, her yıl yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Birçok tarihi varlık, Sille Köyü’nde neredeyse orijinal olarak korunmuştur. Azınlıkların şehirdeki yaşantısı ile ilgili de, tüm bu eserler tek tek fikir veriyor. Müze pazartesi günü dışında diğer tüm günlerde ziyarete açıktır.

Kilistra Antik Kenti

Kilistra Antik Kenti, Konya’nın Kapadokya’sı olarak bilinmektedir. Tarihi M.Ö. 1. yüzyıla kadar uzanan bu yer, geçmişle gelecek arasında bir kapı görevi görmektedir. Bölge, Hristiyanlık dininin ilk merkezlerinden de biri sayılıyor. Bu nedenle burada yabancı turist grupları ile karşılaşabilirsiniz. Antik kent, Hatunsaray beldesine bağlı Gökyurt köyünde yer almaktadır. Konya şehir merkezinden sonra 45 kilometrelik mesafesinin ardından Kilistra Antik Kenti’ne ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir