İzmir’de kısa bir geziye ne dersiniz?
6 Mart 2020
2020 Cemre Düşme Tarihleri
20 Mart 2020
Hepsi

Karlovy Vary Gezi Rehberi

Kaplıcalarıyla ünlü bu Karlovy Vary, Çek Cumhuriyeti’nin Bohemya bölgesinde yer alıyor. “Kralın Banyosu” anlamına gelen şehir tarihi boyunca birçok önemli ismi de ağırlamış. Freud, Bethoven, Mozart ve Mustafa Kemal Atatürk bu isimlerden bazıları…

Huzur dolu şehre Prag ziyaretiniz esnasında günübirlik uğrayabilirsiniz. Karlovy Vary şehrini eşsiz kılansa huzurunun yanı sıra şifalı suları. Dünyaca bir üne sahip olan bu şifalı sular, 1918 yılında Atatürk’e de ev sahipliği yapmış. Karlovy Vary ülkenin sağlık turizminde önemli bir yere sahip.

Karlovy Vary’e Nasıl Gidilir?

Prag’a yaklaşık iki saatlik mesafede yer alan Karlovy Vary’a ulaşmak için toplu taşıma kullanabilirsiniz. Bu noktada da tercihiniz otobüs olabilir. Şehre ulaşmak için Prag Otobüs Terminali’nden her saat başı hareket eden otobüsleri kullanabilirsiniz. Şehir merkezini yürüyerek gezebilirsiniz. Kent merkezi küçük olduğu için yürüyerek rahatlıkla keşfedebilirsiniz.

Karlovy Vary Gezilecek Yerler

1370 yılında Bohemya Kralı IV. Karl’ın av sırasında köpeğinin sıcak suya düşmesiyle keşfedilen Karlovy Vary’da sayısız kaplıca yapılmış. Kent en ihtişamlı günlerini ise 16. ve 19. yüzyıl arasında geçirmiş. Tarihi kent günümüzde de insanlara şifa dağıtmaya devam ediyor. Termal otellerinde dinlenebileceğiniz kente günübirlik olarak gidebilirsiniz ya da birkaç gün kalabilirsiniz.

Karlovy Vary’ı tarihi boyunca birçok ünlü isim ziyaret etmiş. Tolstoy, Frans Kafka, Beethoven şehri ziyaret eden isimler arasında yer alıyor. Böbrek hastalığı nedeniyle Mustafa Kemal Atatürk 1918’de bu şehre şifa bulmak için gelmiş. Atatürk’ün burada konakladığı yerin adıysa Carlsbad Plaza… Otelde Atatürk’ün burada kaldığını gösteren bir de tabela mevcut. Tarihi kentin her noktasında şifalı suların aktığı çeşmeler bulunuyor. Otelde kalmanıza gerek kalmadan bu şifalı suları kullanabilirsiniz. Ancak çeşmelerden akan sular sıcak olduğu için çıplak elle dokunmamaya özen gösterin.

Karlovy Vary şifalı sularının yanı sıra porselenleriyle de ünlü. Bu eşsiz kentin sokaklarında gezerken muhteşem porselenleri görürseniz şaşırmayın. Dünyaca ünlü Çek porselenlerinden satın alabilirsiniz. Kentin deneyimlemeniz gereken bir diğer lezzetiyse kağıt helvaları. Çekya’nın meşhur bir içkisi de likörleri… Becherovka likörleri de burada imal ediliyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir