İzmir’de kısa bir geziye ne dersiniz?

Petra hakkında bilinmeyenler
6 Mart 2020
Kapı Vizesi ile Gidilebilen Yunan Adaları Nereler?
20 Mart 2020
Hepsi

İzmir’de kısa bir geziye ne dersiniz?

Kültürpark


İzmir’in en büyük dinlenme ve eğlence mekanı olan Kültürpark, 1936’dan beri etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. İzmir Enternasyonal Fuarı’nı da ağırlayan yer, her yıl kitaptan giyime, sanayi ürünlerinden süs bitkilerine kadar çok sayıda fuar ve sergi ile ziyaretçileri buluşturuyor. Park, bünyesinde yer alan müzeler, sanat merkezleri, galeriler ve lunaparkın yanı sıra 8,000’den fazla ağaç ve birçok farklı bitki türü ile dikkat çekiyor.

Pasaport İskelesi

İzmir’in en eski gümrük binalarından olan Pasaport İskelesi, hali hazırda körfez içi yolcu taşımacılığında kullanılmaktadır. Konak Pier’den başlayıp Alsancak İskele’ye kadar devam eden kordon boyunda bulunan Fransız yapımı iskele, 1884 yılı itibarıyla hizmet vermeye devam ediyor. Gün batımının en güzel izlenebilen yerlerinden biri olan iskele, Osmanlı ve Selçuk mimarisinden etkilenen 1. Milli Mimari stilinin en güzel örneklerinden biri konumundadır.

Alsancak Garı

Türkiye’nin en eski ikinci istasyonu olan Alsancak Garı, 1858 yılından bu yana hizmet vermeye devam ediyor. TCDD 3. Bölge Müdürlüğüne de ev sahipliği yapan binadan şehirler arası güzergahta; Ankara, Bandırma, Afyon ve Uşak’a ulaşmak mümkündür. Ayrıca şehir içinde
İZBAN aracılığıyla Aliağa ve Menderes’e gidebilirsiniz. Zaman zaman konser organizasyonları düzenlenen tarihi gar, İzmir’in simge yapıları arasındadır.

TCDD Müzesi

Alsancak Garı’nın tam karşısında bulunan TCDD Müze ve Sanat Galerisi, 1993’ten bu yana yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Müzede, buharlı trenlere ait değişik objeler, eski yol yapım gereçleri, fenerler, haberleşme gereçleri, eski daktilolar ve yazışma gereçlerinden vagon restoranlarında kullanılan yemek takımlarına kadar çok sayıda farklı materyal görmeniz mümkündür. Öte yandan Osmanlı’nın son dönemiyle Cumhuriyet’in ilk dönemlerine ait bazı yazılı belgeler burada sergilenmektedir. Tarih kokan müze, pazar ve pazartesi hariç 09.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Borsa Binası

Türkiye’nin ilk ticaret borsası olan İzmir Ticaret Borsası için inşa edilen Borsa Binası, 1928’den bu yana hizmet vermektedir. Yapımını yerli mimarların üstlendiği bina, 1. Ulusal Mimarlık Akımı’nın özelliklerini göstermektedir. Yapının üzerinde, o günkü alfabeyle “Borsa Sarayı 1928” yazılı bir kitabe görmeniz mümkündür. Girişinde Mustafa Kemal’in mermerden bir büstü bulunan binanın açılışı, İkinci Meşrutiyet’in ilan tarihi olan 23 Temmuz 1928 tarihinde yapılmıştır.

Eski Osmanlı Bankası binası


İngiliz sermayeli Bank-i Osmani adıyla 1856’da kurulan Eski Osmanlı Bankası binası, o dönem ülkenin en yaygın bankası konumundaydı. Fevzi Paşa Bulvarı girişinde, sol köşede bulunan bina, günümüzde de ayaktadır. Osmanlı Bankası’nın İzmir Şubesi olarak uzun yıllar hizmet veren banka, 1. Milli Mimari akımının örnekleri arasındadır. Banka, özgün görünümü ile şehirdeki erken Cumhuriyet dönemi binalarının ilk temsilcilerindendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir