Hosteslik sınavı ve yapılaması gerekenler  

İstanbul’da havalimanları ve ulaşım olanakları
2 Eylül 2020
Adana Şakirpaşa Havalimanı
22 Eylül 2020
Hepsi

Hosteslik sınavı ve yapılaması gerekenler  

Hosteslik dışarıdan bakıldığında kolay bir meslek gibi görünse de; zorlu süreçleri, günlük telaşları ve sosyal disiplinleri açısından oldukça zor bir meslektir. Uçağa binmeden yolcuları karşılayan, uçuş sırasında başta kendi güvenlikleri olmak üzere tüm yolcuların güvenliğinden sorumlu, yolcuların tüm ihtiyaçlarını karşılayan iletişimi güçlü, sosyal yönleri gelişmiş, risk alanında soğukkanlılığını koruyabilen her zaman pozitif olmak zorunda olan kişilerdir. Zorlu bir eğitim sürecinden geçen hostesler, mesleki anlamda çoğu zaman ‘görülmeyen’ uçuş sektörünün kayda değer aktörlerindendir.   Genel anlamda bakıldığında ise bizim aklımıza hostes denildiğinde; yolcuların güvenliğini sağlayan, iletişimi güçlü, fiziksel görünüşüyle insanlara hitap eden, güler yüzlü ve yolculuk sırasında yolcularla yakından ilgilenen kişiler aklımıza gelmektedir.

Peki ama hostesler bu aşamaya nasıl geldi?  Garanti Bilet Hattı bu yazıda hostes olmak için ne gibi özelliklere sahip olmak gerekiyor, hosteslik sınavı için nasıl bir hazırlık yapılır gibi başlıklar altında hosteslik mesleğinin akademik yanını değerlendiriyor…

Hosteslik Sınavı

Hostes olmaya karar verdikten sonra bir takım yazılı sınav ve mülakattan geçmek gerekiyor. Ancak bu da tek başına yeterli değil, bir takım özelliklere de sahip olunmalı. Bunları maddeleri şu şekilde inceleyebiliriz;

  • Öncelikle T.C vatandaşı olmak,
  • En az lise mezunu olmak,
  • Yurt dışı uçuşları için en az bir yabancı dil bilmek
  • Adli sicil kaydının temiz olması,
  • Belirtilen boy ve kilo aralığında olmak,
  • Herhangi bir sağlık probleminin (fiziksel ve ruhsal) olmaması,
  • Kabin memuru üniforması giyildiğinde vücudun görünecek yerlerinde dövme, piercing, yanık veya yara izi bulunmaması gerekmektedir.
  • Bu özelliklerin dışında iletişim kabiliyeti ve sabır burada en önemli unsurlardan biridir.

THY’na başvuru yapıldıktan sonra mülakat süreci başlar. THY’da işe girmek için adaylar genel yetenek sınavı ve İngilizce sınavı olarak iki sınava tabi tutulur. Adaylar bu sınavlardan beklenen başarıyı sağladıktan sonra mülakata çağrılır. Girilecek mülakatta vücut oranı (boy ve kilo), iletişim gücü ve İngilizce bilgisi ise oldukça önemlidir.

Bu aşamadan sonra adaylar ilk önce boy ve kilo ölçümüne alınır. Elemelerin büyük çoğunluğu da bu aşamada ortaya çıkar. Daha sonra kalan adaylar ayrı bir odaya alınır ve birebir konuşma (psikoloji ölçümü) ve İngilizce mülakata tabi tutulur. Bu mülakatları geçebilmenizdeki en önemli unsurlardan biri de stres yapmamak ve stresten uzak durmaktır. Burada stresle başa çıkamayan adaylar kolaylıkla elenebilir. Ancak bu zorlu süreci de başarıyla geçebilen adaylar, hosteslik mesleğine adım atabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir