Çanakkale’nin iyi dalış noktaları

Konya’nın tarihi ve doğal güzelliklerine şahit olun
15 Aralık 2020
İstanbul’da gezilecek yerler nerelerdir?
22 Ocak 2020
Hepsi

Çanakkale’nin iyi dalış noktaları

Bebek Kayalıkları

Bebek Kayalıklarına ulaşmak için Kabatepe iskelesinden 9 millik bir hızla hareket ediliyor. Mitolojiye göre Bebek Kayalıkları olarak bilinen bölgede Agospatani adında bir antik şehir bulunuyormuş. Altın post anlamını taşıyan bu antik şehir mitolojide değişik bir yere sahip. Şehre adını veren altın postun kişiye ölümsüzlük verdiğine inanılıyormuş. Bu ölümsüz post uğruna da şehir sürekli olarak korsan istilası altında kalıyormuş. Korsan baskınlarından korkup kaçan yerliler de zarar görmemesi için bebeklerini kayalıklara bırakırmış. İşte bu mitolojik hikâyeye sahip olan Bebek Kayalıkları günümüzde dalış severlerin favori yerlerinden biridir. Kıyıdan 150 metre açığa çıkılarak ilerleniyor. Dalış süresince duvar boyunca ilerlerken özellikle duvarın deniz yönüne bakan kısmında muazzam su altı canlılarına tanık olabilirsiniz. Dalışın ilk 20 metrelik kısmında sarı yumuşak mercanları görebilirsiniz. Mercanlara ek olarak kırmızı ile sarı renkteki karabaş balıklarını ve çeşitli uzun antenli böceklere rastlayabilirsiniz.

Küçük Kemikli Burnu

Burası Çanakkale Boğazı’nın çıkışına yakın bir konumda bulunuyor. Tam olarak Seddülbahir fenerinin altında yer alıyor ve Majestik batığına da oldukça yakın bir konumda. Bu yüzden Majestik batığını gören her dalışçı mutlaka Küçük Kemik Burnu’na da uğrayarak dalışını tamamlamalı. Küçük Kemik Burnu’nda yan yana iki adet çıkarma botu batık halde bulunuyor. Söz konusu iki batık Çanakkale savaşı sırasında hem mayın taramak hem de karadan saldırı yapmak amacıyla kullanılmış. Söz konusu batıklara yaklaşık 30 metrelik bir derinlikte rastlayabilirsiniz. Dalış boyunca karagöz sürülerine ve akyalara da rastlayabilirsiniz. Batıkların etrafında vatoz, fener balığı ve camgöz de görülmesi muhtemel olan diğer deniz canlılarından.

Büyük Kemikli Burnu

Bu dalış noktası özellikle İstanbul’dan gelen dalgıçların favori konumlarından sayılıyor. Bunun önemli bir nedeni de arabayla kıyıya gelebilme imkânının bulunması. Arabayla dalış noktasına ulaşabilmenin verdiği kolaylık burayı hem İstanbullular hem de yöre halkı için popüler bir yer haline getirmiş. Öyle ki kıyı boyunca araç için park yeri bulmak zaman zaman zorlaşabiliyor. Büyük Kemik Burnu kıyı dalışına elverişli bir konuma sahiptir. Dik kayalardan yapılan dalış boyunca dülger balığı, lipsöz, orfoz, eşkina, sünger ve çok sayıda mercan türüne rastlayabilirsiniz. Ayrıca şakayıklar ve anemonlar da burada karşınıza çıkabilir. Bazı rivayetlere göre köpek balığı ve yunusların da Büyük Kemikli Burun’da olduğu söyleniyor.

Tüm bu su altı güzelliklerine ek olarak yaklaşık olarak, 18 metrelik bir dalışın ardından dipte ters dönmüş vaziyette eski çıkarma botuna rastlanır. Bu bota ulaşabilmek için fenerin olduğu burundan kuzey yönünde dalış yapılmasını tavsiye ediyoruz. Söz konusu savaş batığı eğer ilk dalışınız değilse içine girip dolaşabileceğiniz genişlikte bir akana sahip. Batığın kıç kısmındaki yarıktan içeriye doğru süzülebilirsiniz. Batığın burun kısmında ise gövdedeki yarılmış sacların arasından giren gün ışığını izleyebilirsiniz. Bu görsel şöleni su altı kareleriyle taçlandırmadan da olmaz tabii…

Büyük Kemikli Burun’da dalış yaparken dikkat etmeniz gereken bir husus ise akıntının şiddeti. Akıntıyı göz önünde bulundurarak kendinizi sağlama almanızda fayda var. Aksi halde kendinizi miller uzakta yüzeye çıkmış bir vaziyette bulabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir