Beykoz ve Kuzguncuk’ta gezilecek yerleri biliyor musunuz?

İstanbul’da gezilecek yerler nerelerdir?
22 Ocak 2020
Antika’da pazar açıldı, Feriköy bit pazarı sizi bekliyor
22 Ocak 2020
Hepsi

Beykoz ve Kuzguncuk’ta gezilecek yerleri biliyor musunuz?

Beykoz

Milattan önce 700’lü yıllardan bu yana yaşayan bir yerleşim olan Beykoz, günümüzdeki adını Yıldırım Beyazıt’tan almıştır. Kos sözcüğü Farsçada köy anlamına geldiğinden semtin isminin de beylerin oturduğu köy anlamına geldiği tahmin edilmektedir. İstanbul’un sakin, dingin, insana huzur veren semtlerinden biri olan Beykoz, İstanbul’da görülmesi gereken yerler arasındadır.

Beykoz Mecidiye Kasrı

Pembeye çalan dış cephesi ile Beykoz Mecidiye Kasrı, bu semtin güzelliğine yakışan bir bina olma özelliğini taşımaktadır. Kübik ve dairesel hatların bir araya geçtiği zarif bir tasarımı olan Beykoz Mecidiye Kasrı, bölgede görülmesi gereken yerler arasındadır.

Beykoz Korusu

Burada yer alan Beykoz Korusu da, güzel bir hafta sonu geçirmek isteyenler için güzel bir alternatif olacaktır. Sultan Abdülaziz’in yakın dostu olan ve hatta vezirliğe kadar yükselen Abraham Paşa tarafından düzenlenmiştir. Koruda bulunan yapay şelaledeki yunuslar da şık bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Çağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonu Müzesi

Yine Beykoz’da yer alan Çağlar Boyu Aydınlatma Isıtma Koleksiyonu Müzesi de alanında faaliyet gösteren tek müze olma özelliği taşır ve bu yönüyle son derece ilginçtir. Adı üzerinde, içinde uzun bir zaman aralığını kapsayan çok sayıda avize, şamdan ve ısıtma gereçlerini görmeniz mümkündür.

Anadolu Kavağı

Boğaz kıyısında olsa da sanki Ege’de ufak bir sahil beldesiymiş gibi görünen Anadolu Kavağı, deniz kenarındaki ağaçlar arasında bulunan, restoranlarında sevdiklerinizle birlikte keyifli yemek yiyebileceğiniz iyi bir seçenek olabilir. Ancak başında belirtmekte fayda var, Anadolu Kavağı özellikle hafta sonları oldukça yoğun olabiliyor. Turistik açıdan fark edilene kadar oldukça sakin bir balıkçı köyü konumunda olan Anadolu Kavağı, artık bu kalabalığı ağırlamakta zorlanıyor. Buraya vapur veya otobüslerle ulaşmak mümkündür.

Yoros Kalesi

Deniz ticareti yollarını korumak isteyen Cenevizliler tarafından inşa edilen Yoros Kalesi’ne ulaşmak biraz zordur. Tepede bulunan yaklaşık sekiz yüz yıllık Yoros Kalesi’ne ulaştığınızda ise buna değdiğini anlayacaksınız. Buradan hem tepeden boğaz manzarasını seyredebilir hem de bu sapa konumu nedeniyle biraz daha korunaklı kalmış olan kaleyi görmek, İstanbul’a farklı bir açıdan bakmanıza yardımcı olacaktır. Toplu taşıma ile gelmek epey zor, özel aracınız varsa mutlaka uğramalısınız.

Yuşa Tepesi

İç kısımda yer alan Yuşa Tepesi, İngilizcesi ile Joshua’s Hill ise her inançtan turistlerin uğradığı önemli bir adres. 15A otobüsüyle aynı isimli durakta inip birkaç dakikalık yürüyüşle ulaşabiliyorsunuz. Manzarası da muhteşem.

Fethi Paşa Korusu ve Kuzguncuk

Özellikle içindeki erguvan ağaçlarıyla dikkat çeken Fethi Paşa Korusu, nispeten yüksek olmasının etkisiyle şahane bir manzara da sunuyor. Boğaz’ın üzerinden güneşin batışını seyretmek, hele ki erguvan ağaçlarının renklendiği o kısa ama muhteşem döneme denk gelirseniz, asla unutmayacağınız bir hatıra olacak. Korunun yer aldığı Kuzguncuk semti de sokaklarında kaybolabileceğiniz, İstanbul’un eski mozaiğini hala canlı tutan, cumbalı ahşap evlerinin fotoğrafını çekmeden kesinlikle dönmeyin.

Çengelköy

Eskiden tarlalarla kaplı olan ve İstanbul’un o dönemlerde besin ihtiyacını karşılayan Çengelköy’ün çileği ve badem denen salatalığı ile meşhurdur. Çengelköy’ün adının ise çengel ile bir ilgisi yoktur. Yerleşimin adı Singelköy’den gelmektedir. Singel, Bizans döneminde üst seviye din adamlarına verilen bir unvan ve eskiden burada yer alan manastırda oturup tarlalardaki üretimi denetleyen kişilere verilen bir unvanmış. Yöre adını buradan almaktadır. Semtteki en ilginç noktalardan biriyse karakolun önünde görebileceğiniz lahana heykelidir. Burada ufak balıkçı tekneleri hala kıyıya bağlıdır. Çay bahçelerinde insanlar börek veya muhallebi yiyip güzel havanın tadını çıkarıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir