Antik çağların yedi harikasına yakından bakalım

Tüm vatanseverlerin buluşma noktası, Anıtkabir
15 Aralık 2020
Konya’nın tarihi ve doğal güzelliklerine şahit olun
15 Aralık 2020
Hepsi

Antik çağların yedi harikasına yakından bakalım

Dünyanın yedi harikası fikri ilk kez M.Ö. 5. yüzyılda Heredot tarafından atılmıştır. Ancak Heredot bu fikrini yazıya geçirilmemiştir. M.Ö 2. yüzyılda ise Sidon’lu Antipatros, bu fikirden esinlenerek “Dünyanın Yedi Harikası Üzerine” adlı eserini yazmıştır. İşte bu yazımızda antik çağa ait dünyanın yedi harikasının belirlendiği listeyi sizler için araştırıp, yazdık.

Keops Piramidi, Gize, Mısır

Mısır’ın en büyük piramidi konumunda olan Keops Piramidi, Büyük Piramit olarak da bilinmektedir. Eski listeden günümüze kadar orijinal şekilde ulaşmayı başaran tek yapı olma özelliği taşıyan Keops Piramidi, kireçtaşı ile yapılmıştır. 3800 yıl boyunca dünya üzerinde insan eliyle yapılan en büyük yapı olan piramit, Mısır’ın başkenti Kahire’nin yakınlarındaki Gize şehrindedir. Gize Nekropolisi veya mezarlığı olarak da bilinmekte olan bölgede, Keops dışında Kefren ve Mikerinos piramitleri de bulunmaktadır.

Babil’in Asma Bahçeleri, El Hilla, Irak

Tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmeyen Babil’in Asma Bahçeleri, Eski Dünya’nın yedi harikasından  biri konumundadır. Fakat günümüze ulaşamayan ve bir kompleks olarak kalan Babil şehrinin, Irak’ın günümüzdeki Babil şehrinde inşa edildiği tahmin edilmektedir. Babil kenti, M.Ö. 1894 yılında kurulmuştur. Babil’in merkezi günümüzdeki Irak’ın El Hilla kasabası üzerindedir. Babil metinlerinde Babil’in Asma Bahçeleri ile ilgili tam anlamıyla bir kanıta rastlanmaz. Bahçenin fiziksel varlığıyla ilgili arkeolojik bir kanıtın da henüz bulunamadığını hatırlatmak da fayda var.

Bahçeyle ilgili anlatılan bir efsaneye göre, Babil Kralı İmparator II. Nebukadnezar, eşi Kraliçe Amitis için özel olarak yaptırmıştır. Ülkenin yeşil tepelerini Babil’de göremediğinden dert yanan kraliçesinin üzüntüsünü gidermesi için tasarlanan bahçe, Irak’ın karasal ikliminde yemyeşil bir manzara sunarmış. Babil’in Asma Bahçelerinde uygulandığı kabul edilen mimarlık ve mühendislik tarihi bir örnek olduğuna inanılır.

Babil Kalesi

Listede bulunmayan fakat Babil İmparatorluğu’nun efsanevi yapılarından biri de Babil Kulesi’dir. Tevrat’ta ve bazı İslami kaynaklarda geçen Babil Kulesi’nin tanrıya ulaşmak için yapıldığına işaret edilir. Babil Asma Bahçelerinin içinde bulunan kule, yedi katlıdır. Babil Tanrısı Marduk’a adanan kulede yedinci kata ulaşan kişinin tanrıya ulaştığına inanılırdı. Öte yandan 9. yüzyılda İslam düşünürü ve tarihçi El-Tabari, Babil Kulesi’nin tanrı tarafından yıkıldığını anlatmaktadır. Yıkılana kadar antik dünyada tek bir dil konuşulurken, kule yıkıldıktan sonra farklı dillerin ortaya çıktığına ve insanların birbirini anlayamadığı bir duruma geldiği rivayet edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir