Ankara’da gezilecek müze ve kültür merkezleri

Konya’da gezilecek tarihi ve kültürel yerler
11 Kasım 2019
Avrupa yakasının en keyifli kahvaltı mekanları
15 Aralık 2019
Hepsi

Ankara’da gezilecek müze ve kültür merkezleri

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Paleolitik Çağ’dan Osmanlı dönemine kadar birçok tarihi ve kültürel mirasa ev sahipliği yapan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, dünyanın en önemli müzelerinden biridir. 1997 yılında İsviçre’de yapılan bir elemede Avrupa genelinde “Yılın Müzesi” seçilen müze, Kurşunlu Han ve eski Mahmutpaşa binalarında hizmet vermektedir. Müzekart sahibiyseniz müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz.

Ankara Etnografya Müzesi

Türk kültürünün asırlardan bu yana süregelen değişim ve gelişimini bir arada görebileceğiniz Etnografya Müzesi, tarihe tanıklık etmenizi sağlayacak önemli müzelerden biri olarak öne çıkar. Müze içerisinde sınıflandırılan 11 salon bulmaktadır. Sahip olduğu geniş birikimin yanı sıra müzeyi bu kadar değerli kılan ise, Atatürk’ün ebedi uykusunun ilk 15 yılının burada geçmiş olmasıdır. Ankara’nın en eski yerlerinden olan Sıhhiye’de yer alan müze oldukça merkezi bir konumundadır.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Atatürk’ün isteğiyle dönemin ünlü mimarlarından Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından kurulan Atatürk Devlet Resim ve Heykel Müzesi, 1927 yılında halka açılmıştır. Müzede diğer sanat dallarına oranla yeni tanıştığımız resim ve heykel sanatçılarının eşsiz eserlerine yer verilmiştir. İçinde tarihi ve devasa büyüklükte bir salon bulunan müzede; konser, tiyatro ve sinema gösterimleri gibi çeşitli faaliyetler yapılmaktadır. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi ziyaretçilerine ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Yaklaşık 3 bin metrekarelik bir alanda kurulu olan Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, sahip olduğu farklı ve ilgi çekici sergileme yöntemleriyle ziyaretçilerine farklı bir atmosfer sunuyor. Dört bölümden oluşan müzenin ilk bölümünde Gazi Mustafa Kemal’e ait özel eşyalar, ikinci bölümde Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’na ait tablolar, üçüncü bölümde Milli Mücadele ve yapılan devrimlerle ilgili ayrıntılılar, dördüncü bölümde ise Mustafa Kemal Atatürk’ün özel kitaplığına ait kitaplar halkın ilgisine sunulmuştur. Mozolenin yer aldığı şeref salonun alt katında bulunan müze, tüm vatandaşlarımızın mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerin başında gelir.

Rahmi M. Koç Müzesi

Ankara’daki sanayi temalı tek müze olma özelliğini taşıyan Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara’da ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Müze içinde sanayi dışında ulaşım ve iletişim alanında da oldukça geniş bir koleksiyonu inceleyebilirsiniz. Müzede ziyaret edilmesi gereken başlıca mekân Vehbi Koç dükkanıdır. Bunun dışında İsmail Amca Atölyesi ve Ali Rıza Eczanesi de ziyaret edilecek diğer bölümlerdendir. Altındağ’da bulunan müze Etnografya Müzesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne yakınlığıyla ideal bir rotadadır.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Gezilen yerler genel olarak insanlara keyif verir veya bu gezilerde aslında bu hedeflenir.  Fakat Ulucanlar Cezaevi Müzesi bu tanımın dışındadır. Burada yakın tarihimizin acılarının ve zorluklarının izlerini görebilirsiniz. Necip Fazıl, Nazım Hikmet, Deniz Gezmiş, Muhsin Yazıcıoğlu, Yılmaz Güney gibi her kesimden birçok insanın yolunun düştüğü Ulucanlar Cezaevi, balmumu heykelleri ile de ilgi çekmektedir. Birçok idamın gerçekleştiği müzede, bugün darağacının yerinde idamın yasaklandığı yasanın maddesini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir