Kotor’da Gezilecek Yerler
20 Mart 2020
Hepsi

Akgöl Gezi Rehberi

Akgöl Gezi rehberinde ziyaretçileri saklı kalmış güzellikler bekliyor. Türkiye’nin en kuzey ucunda yer alan Akgöl, şelaleleri, yaylaları, gölleri, mağaralarıyla ziyaretlerinin gönlünü fethediyor. Türkiye’nin en kuzeyinde yer alan Akgöl’e gelenler huzurun yeniden tanımlıyor.

Bakir ve sessizliğiyle insanları derinden etkileyen Akgöl kendini yemyeşil çam ormanları içine gizliyor ve insan ruhunu dinlendiriyor, arındırıyor. Yeşilin tüm yansımalarına şahit olacağınız Akgöl’de kuş sesleri başınızı döndürecek.

Akgöl kadar çevresindeki yer alan çam ormanları da bir o kadar bakir. Ormansa derinliklerinde domuzlara, kurtlara, çakallara, ayılara ve daha birçok yaban hayvanlarına ev sahipliği yapıyor. Metropollerde beton blokların arasına sıkışmışsanız ve doğaya hasret bir yaşam sürüyorsanız Akgöl tam da aradığınız huzuru size sunuyor.

Akgöl nerede ve nasıl gidilir?

Sinop’un Ayancık ilçesine bağlı Akgöl Bakırlızaviye Köyü’nde bulunuyor. Sinop’un Ayancık ilçesine ortalama 30 kilometre uzaklığı bulunan Akgöl’e ulaşmak için Ayancık yolunun 30. kilometresindeki Akgöl sapağına girmelisiniz. Ortalama 5 – 6 kilometre daha yol aldıktan sonra Akgöl’e varabilirsiniz. Bu yolu rahatlıkla alabilmek içinse en iyi tercih araç kiralayabilirsiniz. Samsun Havalimanı araç kiralama alternatiflerine bakabilirsiniz.

Akgöl’de Ne Yapılır?

Ziyaretçilere kapıları her zaman açık olan Akgöl’de mevsimlerin tüm güzelliklerini bulup yaşayabilirsiniz. Çünkü bu bakir doğanın her mevsim ayrı bir güzelliği var. Kışın beyaza sonbahardaysa renklerin dansına şahit olacağınız Akgöl’de bahar ve yaz aylarında yeşilin tüm tonlarını görebilir, kuşların ahenkli korosunu dinleyebilirsiniz. Akgöl’de tüm bu güzelliklerin fotoğraflarını çekerek anı ölümsüzleştirebilir ya da uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Böylelikle ruhunuzu da dinlendirebilirsiniz.

Elbette bu renk cümbüşünde yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden biri de piknik. Oldukça çok sayıda ızgara ve piknik alanı olan Akgöl’de ayıca mevsim şartlarına göre sandal gezileri de gerçekleştirebilirsiniz. Bu sandal gezintisi de eminiz unutulmayacak anlarınıza eşlik edecek deneyimlerden biri olacaktır.

Gerçekleştireceğiniz kamp için de Akgöl ideal bir rotasyon. Son zamanlarda sıklıkla kamp severin ziyaret ettiği bölgede hem göl kenarında hem de ormanda kamp yapabilirsiniz. Ancak kamp yaparken bölgedeki yabani hayvanlara dikkat etmenizde fayda var. Zira bu bölgede bir kamp alanı bulunmuyor.

İki çayın birleşerek oluşturduğu yapay bir birikintisi olmasına rağmen Akgöl oldukça büyük bir alanı kaplıyor. Bölge 1991 yılında Akgöl Yaylası adıyla turizm alanı ilanı edildiyse de yolların düzgün olmaması ve yeterince tanıtım yapılmaması nedeniyle hala bakirliği koruyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir