Kotor’da Gezilecek Yerler
20 Mart 2020
Hepsi

Akçakoca Gezilecek Yerler 

Akçakoca Nerede?

Düzce iline bağlı Akçakoca Batı Karadeniz’de yer alıyor. Tarihi ve turistik yerleriyle ziyaret edenleri kendine hayran bıraktıran Akçakoca denizi ve az bilinen tarihiyle eşsiz bir güzelliğe sahip. Kiralık araç seçeneklerinden yararlanarak Düzce merkezden D655 rotasını kullanarak 38 dakikada Akçakoca’ya ulaşabilirsiniz. Ve Akçakoca gezilecek yerler için seyahatinize start verebilirsiniz. Düzce merkez ve Akçakoca arasındaki mesafe ise ortalama 40,6 kilometreden oluşuyor.

Akçakoca Gezi Rehberi

Akçakoca Gezi Rehberi’ne başlamadan önce dilerseniz Akçakoca’nın tarihine göz atalım. İlçe 1204-1212 yılları arasında Trabzon İmparatorluğu hakimiyetindeyken 13. yüzyılda Cenevizliler hüküm sürmüş. Osmanlı İmparatorluğu’na geçmesiyse 14. yüzyılı buluyor. Peki, Akçakoca’da nereleri görmek gerekiyor? İlçenin dört bir yanı fındık ağaçlarıyla çevrili. Etrafta biraz gezince gözünüze çarpacak ilk yer fındık ağaçları olacak. Yine bölgenin camileri, tarihi evleri, mağaraları ve plajları yine ziyaret edebileceğiniz yerler arasında yer alıyor.

Ceneviz Kalesi

Akçakoca gezilecek yerler arasında bulunan Ceneviz Kalesi UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne giren eserlerden biri. Ceneviz Kalesi yüksek bir kuleye ve su sarnıcına da sahip. Falezlerin üzerine inşa edilen Ceneviz Kalesi, denize haki konumuyla doğal sit alanı ilan edilmiş. Kaleyi çevreleyen ağaçlar ve deniz manzarasıysa eşsiz güzellikte.  Piknik yapmak için de yöre halkı tarafından sıklıklar tercih edilen mekanlar arasında Ceneviz Kalesi’nin çevresi…

Kadınlar Plajı

Ceneviz Kalesi’nin yanında yer alan Kadınlar Plajı, yaz tatili için tercih edilecek yerler arasında tercih edilebilir. Mescit, büfe, tuvaletler ve kabinlerin bulunduğu Kadınlar Plajı’nda yeme-içme ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Arabacı Köyü

Yöre halkının geçim kaynağını fındık ağaçları oluşturuyor. Bu nedenle buraya “Fındık ağaçlarının köyü” demek yanlış olmaz. Köy yollarının parke taşlarla döşenmiş olması köye farklı bir hava katıyor. Yöre halkının sıcak kanlılığı ise dikkatlerden kaçmıyor ve yabancılık hissetmiyorsunuz.

Fakıllı Mağarası

Akçakoca gezilecek yerler listesinde bulunan Fakıllı Mağarası’nın 1017 metre. Ziyarete açık bölümüyse 350 metreden oluşuyor. 1. derecede sit alanı olarak ilan edilen mağara adını Fakıllı Köyü’nden almış. Doğa turizmi kapsamında Akçakoca’da gezilecek yerler arasında bulunan Fakıllı Mağarası’nın içerisinde sarkıt ve dikitler yer alıyor. Mağara damlataş açısından da zengin.

Aktaş Şelalesi

Aktaş Şelalesi adını bağlı bulunduğu köyden alıyor. Aktaş Köyü’nde bulunan şelale 50 metre yüksekten akıyor ve güzelliğiyle büyülüyor. Şelale çevresini saran zengin bitki örtüsü muhteşem bir manzarayı da beraberinde getiriyor. Trekking ve safari gibi doğa sporları için de oldukça uygun olan Aktaş Şelalesi çevresinde bulunan 10 kilometrelik yürüyüş yolunu da kullanabilirsiniz.  Akçakoca gezilecek yerler arasında bulunan şelale ilçe merkezinin 11 kilometre uzaklığında bulunuyor.

Akçakoca Merkez Cami

Akçakoca gezilecek yerler listesinde bulunan Akçakoca Merkez Cami’sinin mimarisi bir hayli değişik. Cami Selçuklu Kıl Çadırları’nın mimarisinden esinlenerek inşa edilmiş.  Tek bir kubbeye ve sekizgen çatı şekline sahip olan Akçakoca Merkez Cami farklı mimari yapısıyla Akçakoca’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir