Akabe gezilecek yerleri sizin için araştırdık

Petra hakkında bilinmeyenler
6 Mart 2020
Kapı Vizesi ile Gidilebilen Yunan Adaları Nereler?
20 Mart 2020
Hepsi

Akabe gezilecek yerleri sizin için araştırdık

Akabe’de Kral Hüseyin Caddesi boyunca dolaşırsanız şehir merkezindeki önemli sokakların birçoğunu görme şansını yakalarsınız. Ürdün yerel hayatını yakından tanımak için sokaklara dalıp, seyyar satıcılarla sohbet edebileceğiniz Akabe’de, özellikle akşam saatlerinde tatlı esintiler eşliğinde şehir gezisi ve alışveriş yapabilirsiniz. Akabe’de cuma günleri kurulan Souk by the Sea Pazarı renkli görünümüyle gününüzü şenlendirecektir. El yapımı zanaat ürünlerinin satıldığı, leziz yemek tezgâhlarının kurulduğu ve müzisyenlerin konser verdiği Souk by the Sea pazarında vitraylarla bezeli lambalar ve nargileden kuru meyveye birçok ürün alabilirsiniz. Labirenti andıran Akabe’nin ticari kalbi Old Town Souk da kentin görülmesi gereken yerleri arasındadır.

Akabe Kalesi

Akabe’de görülmesi gereken en önemli tarihi yapı olan Akabe Kalesi, halk plajına hâkim bir tepe üzerine kurulmuştur. Memluk Sultanı Kansu Gavri tarafından yaptırılan ve 400 yıl boyunca Osmanlı döneminde de kullanılan Akabe Kalesi, giriş kapısı ve yüksek duvarlarıyla büyüleyici bir görünüme sahiptir. Görenleri kendine hayran bırakan Akabe Kalesi’nin hemen ardından Akabe’nin coğrafyasını ve önemini anlamak anlayabileceğiniz aynı yerde bulunan Aqaba Heritage Museum‘u görmenizi tavsiye ederiz. 1917 ‘de Haşimi Hanedanlığının yaptırdığı sarayda Bronz Çağı’ndan Orta Çağ’a uzanan birçok eser bulunur. Tall Hujayrat Al-Ghuzlan sit alanından çıkarılan “Lady of Aqaba” heykeli ile Fatımi dönemi altın paraları ve kûfi yazı örneklerini de burada görebilirsiniz.

Şerif Hüseyin Cami

Osmanlı Devleti’ne karşı İngiliz Ajansı Lawrence ile Arap isyanına öncülük eden Şerif Hüseyin’in adını taşıyan Şerif Hüseyin Cami, Akabe’nin sembol yapılarındandır. Akabe şehir merkezinde bulunan beyaz renkli Şerif Hüseyin Cami, Ürdün’ün en büyük kubbeli camisi olma özeliğini taşır. Hava karardığında ışıklandırmasıyla sahil şeridinde parlayan bu heybetli cami, hurma ağaçlarıyla süslenmiştir.

Tarihi Kent Ayla

Arap Yarımadası dışında inşa edilen ilk İslam şehri Ayla, M.S. 650 yılında kurulmuştur. İslamiyet’in 622 yılında Akabe’ye ulaşması sonucu kurulan Ayla, 7 ve 11. yüzyıllar arasında Filistin’in en önemli limanı konumundaydı. Hicaz’ın ambarı olarak anılan liman, Mısır’dan gelen Hacıların Mekke yolunda konaklama yeriydi. Emevilerin imar ettiği ve daha sonra Haçlıların saldırısına uğrayan bu şehir; baharat, buhur ve mürrüsafi ticaretinin merkeziydi.

Akabe’de Dalış: Kızıldeniz

Su altına gönül verenlerin gözdesi olan Kızıldeniz, dalış seviyeniz ve tecrübeniz ne olursa olsun Akabe’ye yolunzu düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerdendir. Akabe’de suyun altı en az yeryüzü kadar ilginçtir. Ürdün’ün denizle tek bağlantısı şehir olan Akabe’de 23 tane dalış noktası yer alır. Karada bulunan güzelliklerinin yanı sıra dünyanın en muhteşem su altı mercan kayalıklarına ev sahipliği yapar. Genellikle yüzlerce metre uzunluğunda sayısız rengarenk balıkların bulunduğu mükemmel bir resif olan Kızıldeniz, şnorkelli ve tüplü dalış yapanların favori yeridir. En keyifli su altı maceralarını sunan bu şehirde bir öğleden sonranızı ayırıp dalgaların altında yolculuğa çıkmanızı tavsiye ederiz.

Petra Antik Kenti

Akabe’den de ulaşılabilen Petra Antik Kenti, dünyanın yedi harikasından biri konumundadır. Akabe yakınlarında ve Ma’an ili sınırları içinde yer alan Petra, bir zamanlar dünyanın en önemli ticaret noktalarındandı. Söz konusu dönemlerde ünlü bir kervan şehri olan Petra Antik Kenti, Ürdün’ün Lüt Gölü ve Akabe Körfezi arasındadır. 2200 yıllık geçmişe sahip olan Petra, depremlerle ayrılmış vadilerde göçebe Nebatiler tarafından kurulmuştur. Hindistan ve Çin’den gelen baharatları, tütsüleri dünyanın dört bir yanına taşıyarak zenginleşen Nebatiler Pertra’yı dönemin en görkemli kentleri haline dönüştürmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir