2020 Yılı Patara Yılı İlan Edildi

Kotor’da Gezilecek Yerler
20 Mart 2020
Hepsi

2020 Yılı Patara Yılı İlan Edildi

Antalya gezilecek yerler arasında yer alan Patara‘yı daha önce ziyaret etme şansınız oldu mu? Eğer burayı daha önce gezmediyseniz antik şehri gezebilir ve Patara Plajı’nda denize girebilirsiniz. 2020 yılının Patara Yılı ilan edilmesiyle birlikte popülarite giderek artan antik kent Patara gezisini bu baharda gerçekleştirebilirsiniz.

Patara Nerede?

Patara, Antalya iline bağlı Fethiye-Kalkan konumunda bulunuyor. Turistik beldeler Kaş ve Fethiye’ye oldukça yakın bir konumda olan Patara Plajı, ismini de burada bulunan antik şehirden alıyor. Antalya merkezden Patara Plajı’na kiralık araba seçeneklerinden yararlanarak D330 üzerinden 2 saat 55 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Antalya araç kiralama opsiyonlarından yararlandıktan sonra, şehir merkezi ve Patara arasındaki 223 kilometreyi kolay bir şekilde alabilirsiniz.

2020 Yılı Patara Yılı İlan Edildi

2020 verilerine göre antik şehir Patana 193 bin 214 kişiyi ağırlamış. Patara Antik Kenti’nin eşsiz özellikleri ve turist sayısının fazlalığı nedeniyle 2020 yılı Patara Yılı olarak ilan edilmiş. Milattan önceki dönemden günümüze kadar gelen tek deniz feneri de Patana da yer alıyor.  Aynı zamanda Caretta-Carettaların çok eski zamanlardan bu yana yumurtalarını bıraktıkları ender sahillerden biri Patana…

Patara Antik Kenti

Patara geçmişte de oldukça popüler olan bir destinasyon… Noel Baba olarak bilinen Aziz Nicholaos’ın Pataralı olması ve Apollon’un Patana’yı bir kehanet merkezi olarak göstermesi bu popülerliğin nedenleri arasında yer alıyor. Tarihi Demir Çağı’na kadar uzanan Patara aynı zamanda Likya’nın da önemli şehirlerinden biri. Patara jeopolitik önemi nedeniyle birçok uygarlığın egemenliği altına girmiş. Antik kent M.Ö. 3. yüzyılda, Ptolemaios ve M.Ö. 2. yüzyılda Seleukos Krallığı egemenliğideymiş. Patara; Seleukos ile birlikte Likya’nın başkenti olarak tarihteki yerini almış. Bir dönem Roma’nın hakimiyetine giren kent, daha sonrasında Türkler tarafından alınmış.

Roma Zafer Takı ile Patara Antik Kent’ine giriş yapabilirsiniz. Tak, M.S. 100 yılda inşa edilmiş ve oldukça heybetli bir yapı. Antik kentin içerisinde tarihi mezarlıklar, Helenistik döneme ait tiyatro, Vespasian hamamı, Korinth tapınağı ve meclis binası gibi birçok tarihi yapı bulunuyor. Özellikle tiyatronun üzerinde bulunduğu Kurşunlu Tepe’de kenti kuşbakışı izleyebilirsiniz.

Patara Plajı

18 kilometre uzunluğa sahip Patara Plajı hem yerli hem yabancı turistlerin yaz tatili için popüler lokasyonlarından biri. Plaj bembeyaz kumları ve tertemiz deniziyle etkileyici bir güzelliğe sahip. Patara Plajı içerisinde duş ve tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kabinler bulunuyor. Aynı zamanda plaj içerisinde kafeteryalar da mevcut.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir