Kotor’da Gezilecek Yerler
20 Mart 2020
Hepsi

2020 Cemre Düşme Tarihleri

Bahar mevsimiyle birlikte insanların aklına “cemre nedir?” sorusuyla birlikte cemre düşme tarihleri de geliyor. İşte 2020 cemre düşme tarihleri…

Cemre Nedir?

Kelime anlamı olarak “ateş” ya da “kor” demek olan cemre ilk olarak her yılın şubat ayında düşer. İlk cemre havaya sonra suya ve son olarak da toprağa düşer. Baharın yaklaştığını ve sıcak havaların başlayacağı anlamına gelen cemre baharın müjdecisidir. 2020’de ilk cemrenin düşmesiyle birlikte yavaş yavaş ısındık. Cemre aynı zamanda toprağın canlandığı anlamına da gelir. Toprak, cemrenin düşmesiyle birlikte verim alınacak döneme girildiğini de haber verir. Cemrenin düşmesi gözle görülemeyen bir olaydır.

Cemre Düşme Tarihleri

Peki, baharın müjdecisi cemre, 2020’de ilk ne zaman düştü? 19-20 Şubat’ta ilk olarak havaya düşen cemrenin ardından ikinci cemre bir hafta sonra yani 26-27 Şubat’ta suya düştü. Son cemreyse 5-6 Mart’ta toprağa düştü.

Cemre düşmesiyle birlikte baharda gezilecek yerler neresi?

Cemrenin düşmesiyle ısınan havalar yola çıkma vaktinin geldiğini söyler. Havanın ısınmasıyla canlanan doğa, rengarenk açılan çiçekler ve ılık bahar havası bizi adeta yolculuğa davet eder. Peki, cemrenin düşmesiyle baharda nerelerde gezilir? Bahar mevsiminde gidilmesi gereken yerler nereler?

İzmir-Foça

Baharda gidip gezilecek yerler listesinin başında İzmir bulunuyor. İzmir’e bağlı Foça ilçesinin tarihi M.Ö. 11’inci yüzyıla kadar uzanıyor. Bu tarihsel geçmiş günümüzün doğal güzelliğiyle birleşince de ortaya baharda gezilmesi gereken rotalardan birini çıkarmış. Tarihsel zenginliğinin yanı sıra temiz sahilleri, serin ve rüzgarlı havasıyla baharda gezilecek yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor İzmir-Foça… Baharda Foça’nın eşsiz sakinliğini yaşamak için İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan araç kiralayabilirsiniz. Böylece Foça’nın güzelliklerini araç konforuyla yaşayabilirsiniz.

Karabük-Safranbolu

Batı Karadeniz Bölümü’nde yer alan Karabük Safranbolu cemrenin düşmesiyle birlikte gelen bahar ayında gezilebilecek yerler arasında yer alıyor. Karabük-Safranbolu gezinizde mutlaka 650 yıllık geçmişe sahip Yörük Köyü’nü mutlaka ziyaret edin. Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan evleri Yörük Köyü’nde görebilirsiniz. Ayrıca evlerin odalarında kalem işi süslere de denk gelebilirsiniz. 402,3 kilometre olan İstanbul Karabük arasını araç kiralayarak 4 sat 30 dakikada tamamlayabilirsiniz.

Bursa / Muradiye

Baharda gezilecek bir diğer rota ise Bursa… Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olan Bursa ilinin Muradiye ilçesi sahip olduğu tarihi geçmişi ile baharda gezilmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Bursa’nın yeşil doğasını keşfedeceğiniz bu gezide Bursa araç kiralama seçeneğiyle Bursa’dan Muradiye ilçesine 15 dakika içerisinde gidebilirsiniz. Yolculuğunuzu Mudanya’dan başlatacaksanız Bursa Mudanya araç kiralama seçeneğiyle yarım saatlik bir yolculukla Muradiye’ye ulaşabilirsiniz. Planladığınız uzun bir Bursa seyahati ise Bursa aylık araç kiralama opsiyonlarıyla gezinizi konforlu bir hale getirebilirsiniz. Bursa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Muradiye’de baharın tadını çıkarın.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir