İstanbul’da gezilecek yerler nerelerdir?

Kadıköy’ün tadını çıkarabileceğiniz eşsiz mekanlar
14 Ocak 2020
Beykoz ve Kuzguncuk’ta gezilecek yerleri biliyor musunuz?
22 Ocak 2020
Hepsi

İstanbul’da gezilecek yerler nerelerdir?

Karaburun, İstanbul

İş ve okul gibi çeşitli sebeplerden bu şehrin kalabalığına maruz kalanların bir kısmı, hafta sonunda soluklanmak için Arnavutköy’de bulunan Karaburun’a sığınıyor. Bir saatte varabileceğiniz bu mahalle, balıkçı kasabası olarak anılıyor. Bu yüzden gittiğinizde Gizli Bahçe’ye uğrayıp güzel bir kalkan balığı yiyebilirsiniz. Üstelik burada kano ve sörf gibi deniz sporlarının yanı sıra yamaç paraşütü gibi dağ sporları da yapma imkânı bulabileceksiniz. Henüz taze bir tatil merkezi olduğu için, Karaburun Köyü’ndeki plaj, denize girmek isteyenlere fazla bir hizmeti sunamıyor. Bu da aslında sessizlik arayanlar için Karaburun’u benzersiz bir seçenek haline getiriyor.

Şile, İstanbul

İstanbul Beykoz ’dan sizlere el sallayan meşhur Şile’yi kafa dinlemek için tercih edecekseniz ilkbahar mevsiminin başlarında veya sonbaharın ortalarına doğru buraya gelmelisiniz. Çünkü Şile sezonda o kadar çok ilgi görüyor ki bırakın kafa dinlemeyi, yer bulmanız bile imkânsız hale geliyor. Onbir Göller Vadisi’ne gidip de Hacılı Şelalelerinin sularına kendini bırakmayan yoktur. Bu yüzden Şile’ye gittiğinizde sadece balık yiyip çarşı gezmeyin. İstanbul’dan ortalama 1 saat uzaklıkta olan Şile’nin romantik havasından faydalanmak isterseniz hafta sonundaki özel ve anlamlı günleriniz için tercih edebilirsiniz

Belgrad Ormanları, İstanbul

Stresle başa çıkmanın en iyi yolu temiz havada yapılan sıkı bir yürüyüş olabilir kimi zaman. Bu açıdan İstanbul, şahane bir yürüyüş parkuruna sahip aslında: Belgrad Ormanları. Üstelik yarım saatlik uzaklıktaki bu güzelliğin tadını çıkarmak için hafta sonunu beklemenize bile gerek yok. Doğanın huzur veren sessizliğinde, sadece adımlarınızı veya kulaklığınızdaki müziğin sesini duyabileceğiniz bu alanda 6 kilometrelik bir parkur bulunduğundan dolayı sabah koşuları için dahi buraya gelmeniz mümkün. Belgrad Ormanları size meşe, Anadolu kestanesi gibi ağaç türlerinin yanı sıra pek çok yabani hayvan türüyle de karşılaşma imkânı tanıyan, harika bir kaçış noktası görevi görüyor.

Kilyos, İstanbul

İstanbul merkezden 35 dakika mesafede yer alan Kilyos, özellikle yaz aylarında oldukça popülerdir. Bahar aylarında farklı bir tadı olan Kilyos, yazın sıcakları başlamadan plajlara akın edebileceğiniz yerler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda Kilyos Kalesi gibi tarihi dokulara sahip noktalarıyla genel kültürünüzü geliştirebileceğiniz bir yerleşim yeridir. Buraya kadar gelmişken, 1453 yılında İstanbul’un fethi sırasında dikildiği rivayet edilen çınar ağacını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Poyrazköy, İstanbul

Merkezden 40 kilometrelik mesafede olan ama yine de Anadolu Yakası sınırları içinde bulunan Poyrazköy’e Kadıköy’den kalkan vapurlarla gelebileceğiniz gibi kendi aracınızla da ulaşım sağlayabilirsiniz. Limana yanaşmış olan küçük balıkçı teknelerinin huzurlu bir hava kattığı Poyrazköy, tipik bir Karadeniz kasabası gibi görünmektedir. Bunun sebebi de buraya Karadeniz’den göç eden insanların özünü çok geride bırakamamış ve beraberlerinde kültürlerini buraya kadar taşımış olmaları muhtemelen. Samimi bir izlenim yaratan bu yere geldiğinizde oldukça otantik bir havası olan kahvede biraz takılıp yörenin insanlarıyla sohbet etmeyi ihmal etmeyin. Çünkü ne varsa bu has insanların sohbetinde var. Bu sohbetler şehir yaşantısının bunaltıcı ve stresli havasını dağıtacak cinsten, bizden söylemesi!

Güneşli havalarda bir başka güzel olan Poyrazköy’de biraz serinlemek isterseniz de Kadınlar Plajı’na 5 TL’ye ödeyerek girebilirsiniz. Polonezköy merkezinin çok yakınında konumlanan plajda deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir