Anadolu Yakası’nda gezilecek yerleri sizin için derledik

Antika’da pazar açıldı, Feriköy bit pazarı sizi bekliyor
22 Ocak 2020
Workaway hakkında bilinmeyenleri anlatmayı sürdürüyoruz
6 Mart 2020
Hepsi

Anadolu Yakası’nda gezilecek yerleri sizin için derledik

Pendik

Pendik aslında İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri, son tahminlere göre belki de sekiz bin yıldan uzun süredir burada insan yerleşimi bulunduğu düşünülüyor. İsminin Yunancada “surlarla çevrili alan” anlamındaki Pantikion’dan geldiği tahmin ediliyor. Doğal bir liman olması sebebiyle her zaman ilgi görse de ne yazık ki, çoğu eski yapı artık yok. Sahil ise hala güzel ve diğer bölgelerde olduğu gibi parklarla bezelidir. Temiz havanın tadını çıkarabileceğiniz bir diğer yer ise Ömerli Barajı’dır. Gözdağı Korusu, hem Pendik manzarasını seyretmek hem de güzel havayı değerlendirmek için uygun bir adrestir. Üstelik Ömerli Barajı’ndan çok daha yakın, Pendik metro durağından E-10 otobüsüyle gidebilirsiniz. Pendik Höyüğü veya diğer ismiyle Temenye Höyüğü, yuvarlak planlı kulübelerin, yontma taştan yapılmış balta gibi aletlerin, çömlek parçalarının ve kadın heykelciğinin bulunduğu çok eski bir yerleşim birimidir. Çok sayıda mezar ve insan iskeleti de keşfedilmiştir. Bölgede arkeolojik çalışmalar hali hazırda sürmektedir. Aydos Kalesi gibi buraya da ulaşım biraz zor ama özel aracı olanlar ve arkeolojiye özel ilgi duyanlar gidebilirler.

Aynı isimli Temenye antik kenti ise Hz. Yahya Kilisesi ile ünlüdür. Pavli Burnu’nda ise eskiden burada yer alan bir manastırdan geriye kalan duvarlar hala görülebiliyor. Çınardere Mahallesi’nde ise yaklaşık bin yıllık bir manastırın kalıntıları da kilisesi, şapeli ve rahiplerin kaldığı odaları içerecek biçimde bulunmuştur. Ortodoks mezhebine bağlı olan bu manastırın Katolik olan Haçlılar tarafından yıkıldığı tahmin ediliyor. Gelincik Sokak’ta yer alan Nekropol de Bizans döneminden kalma bir mezarlıktır.

İstanbul Park

Kurtköy’de yer alan İstanbul Park, F1 standartlarında bir yarış pistidir. 2005 yılında açıldıktan sonra F1 Grand Prix yarışları düzenlendi. 150 bin seyirci kapasitesine sahip olan bu pist ne yazık ki, 2012 yılında Grand Prix takviminden çıkarıldı. İstanbul’a özel aracıyla gelenler ve motor sporlarına meraklı olanlar ziyaret edebilir, toplu taşıma ile ulaşım kolay değil ama ısrarcı olanlar Pendik’ten KM28 otobüsüne binebilirler. Bazı günlerde pistte özel etkinlikler düzenleniyor ve siz de araba sürebiliyorsunuz. İlgilenenler gezilerini özellikle böyle bir güne denk getirebilirler. Hepsini bir günde gezmek pek mümkün değil. Zaten parkların ve sahili tadı acele ederseniz çıkmaz.

Suadiye

Suadiye Mahallesi, Kadıköy’ün en güzel köşelerinden biridir. Mahalleye adını veren Suadiye Camii, Reşat Paşa tarafından genç yaşta vefat eden kızı Suad Hanım adına yaptırılmış. İç duvarları çinilerle bezeli asırlık bir camidir. Kemal Tahir Evi’nden çıkıp da iç kısımlara doğru yürümeye devam ederseniz, Bağdat Caddesi’ni geçip buraya ulaşabilirsiniz. Yürümek on dakika ya sürüyor ya sürmüyor. Tarihi Suadiye Çarşısı ise yüz yıldan daha eski, 2. Abdülhamit döneminde inşa edilmiştir. Şimdi içerisinde çok sayıda sanat atölyesi barındırdığından dolaşmak keyifli bir alternatif olabilir. Alışveriş yapmanız da mümkün; resim, müzik, ahşap, seramik gibi farklı sanat dallarına adanmış atölyelerde gezebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir